Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa zlokalizowane jest w zabytkowym budynku Białej Fabryki Geyera. Muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny – największej na świecie imprezy, która promuje współczesne tkactwo artystyczne.

Biała Fabryka Ludwika Geyera położona jest przy południowym odcinku ul. Piotrkowskiej i stanowi jeden z najdoskonalszych przykładów architektury przemysłowej w granicach dzisiejszej Polski. Ludwik Geyer był jednym z pierwszych, a z czasem też i najpotężniejszych magnatów przemysłowych Łodzi, a Biała Fabryka wzniesiona została w latach 30-tych XIX w. Ten czterokondygnacyjny budynek zaprojektowany został w modnym wówczas stylu klasycystycznym, a jego elementem charakterystycznym była długa na 60 m i pokryta białym tynkiem fasada. Geyer umieścił w Fabryce pierwszą w Łodzi maszynę parową wyprodukowaną w Belgii przez braci Cockerill.

Łódź Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Pomysł, by w budynku Białej Fabryki umieścić Muzeum Włókiennictwa (wtedy jeszcze Muzeum Historii Włókiennictwa) zrodził się w poł. lat 50-tych ubiegłego wieku. Nie od razu jednak cały kompleks przeznaczony został na cele muzealne. Przez kilkadziesiąt lat wykwaterowywano kolejnych jego użytkowników, a następnie odzyskane pomieszczenia adaptowano na sale muzealne. Cały proces zakończył się dopiero kilka lat temu. Dziś na ponad 16 tys. m2 znajdują się trzy wystawy stałe: „Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX /XX w. Prezentacja maszyn w ruchu”, „Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002” i „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa”. W Białej Fabryce można także zobaczyć liczne wystawy czasowe, a od początku działalności placówki zorganizowano już ich blisko 1000. Przy Piotrkowskiej odbywają się ponadto międzynarodowe i ogólnokrajowe imprezy promujące sztukę włókienniczą. Oprócz najbardziej znanego Międzynarodowego Triennale Tkaniny, popularne są także Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej i Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego Amatorów.

Od 2008 r. do Centralnego Muzeum Włókiennictwa należy także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Można tu zobaczyć typową dla Łodzi zabudowę z przełomu XIX i XX w.: cztery drewniane domy tkaczy, kościół z Nowosolnej, willę letniskową, piętrowy dom robotniczy i przystanek tramwajowy.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 3.3/5 (3 votes cast)
Centralne Muzeum Włókiennictwa , 3.3 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>