Festiwale

Łódź to prawdziwe miasto festiwali. Co roku ma tu miejsce kilkadziesiąt międzynarodowych i ogólnokrajowych festiwali i przeglądów, które gromadzą tysiące wielbicieli filmu, teatru, sztuki, muzyki czy nawet sportów ekstremalnych.

Jedną z najważniejszych imprez organizowanych w Łodzi jest dziś Międzynarodowy Festiwal Fotografii – Fotofestiwal. Tak jak w wielu innych miastach, miesiącem fotografii w Łodzi jest maj, a Fotofestiwal przyciąga obecnie blisko 20 tys. widzów z całego świata. Poza prezentacją rozmaitych form fotografii organizatorzy przygotowują również ciekawe wykłady i warsztaty. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Ma on miejsce na przełomie sierpnia i września , a pierwsza impreza zorganizowana została tu w 2002 r. Festiwal poświęcony jest czterem kulturom: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej, które od czasu powstania Łodzi do okresu II wojny światowej pokojowo ze sobą współistniały, stanowiąc wzór do naśladowania dla wielu innych, wielonarodowych ośrodków miejskich na terenie dzisiejszej Polski.

Od 1972 r. ma miejsce w Łodzi Międzynarodowe Triennale Tkaniny, największa i najstarsza na świecie impreza promująca współczesne tkactwo artystyczne. Ze sztuką współczesną związane jest także Łódź BIENNALE, będące kontynuacją festiwalu artystycznego Konstrukcja w Procesie. Na tej interdyscyplinarnej imprezie można zobaczyć współczesne dzieła z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, a także zobaczyć przedstawienia młodych artystów czy tez posłuchać poezji. Na uwagę zasługuje wreszcie Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – znakomity przegląd profesjonalnych teatrów z Polski i zagranicy.

W Łodzi są również organizowane festiwale nawiązujące do ponad 100-letniej tradycji filmowej miasta. Warto przede wszystkim przejść się na Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych – MEDIASCHOOL, Festiwal Muzyki Filmowej oraz Se-ma-for Film Festiwal – przegląd filmów animowanych, podzielonych na dwie kategorie: filmy zrealizowane techniką poklatkową oraz profesjonalne filmy animowane, wykonane dowolną techniką.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
Festiwale , 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>