Manufaktura

Manufaktura to największy kompleks handlowo – usługowo – rozrywkowy w Polsce, usytuowany na terenie dawnej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. W 2006 r. Manufaktura otrzymała od Polskiej Organizacji Turystycznej tytuł Polskiego Produktu Turystycznego Roku 2006.

Fabryka Izraela Poznańskiego powstała w latach 70-tych XIX w. i w ciągu kilku dziesięcioleci przekształciła się ona w prawdziwe imperium włókiennicze na terenie kalisko – mazowieckiego okręgu przemysłowego. Przy ulicy Ogrodowej znajdowała się przędzalnia, farbiarnia, apretura, bielnik, tkalnie, drukarnia tkanin wraz z wykańczalnią, a także liczne obiekty pomocnicze, takie jak ślusarnia, gazownia, oddział naprawy i budowy maszyn, parowozownia, remiza strażacka i bocznica kolejowa.

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. Shutterstock

Złote lata zakładów Poznańskiego przypadły na przełom wieków XIX i XX. Obie wojny światowe poważnie osłabiły produkcję, a po 1945 r. Fabryka Poznańskiego został znacjonalizowana. Paradoksalnie jednak, czasy PRL-u przyniosły temu miejscu kolejne lata prosperity. Fabryka Poznańskiego przekształcona została w Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, które stały się jedną z największych fabryk włókienniczych w Polsce.

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. Shutterstock

Manufaktura została otwarta w 2006 r. Z inicjatywą przekształcenia dawnych budynków pofabrycznych w nowoczesne centrum handlowe wyszedł Cyprian Kosiński, polski biznesmen, który do zainwestowania w Łodzi namówił Grupę Rotschilda. W efekcie na blisko 27 ha powstało kilkaset sklepów, liczne restauracje, dyskoteki, multikino, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, a także obszerny „Rynek” – doskonałe miejsce do organizacji koncertów i innych imprez plenerowych.

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. Kamil Porembiński / flickr, licencja CC-BY-SA

Historyczne, wzniesione z czerwonej, nieotynkowanej cegły budynki fabryczne zostały zrewitalizowane i włączone w obręb centrum. Najbardziej okazały z nich, będący dawną przędzalnią bawełny, został w 2009 r. przeznaczony na czterogwiazdkowy hotel i centrum konferencyjne. Na terenie tkalni wysokiej umieszczone zostało Muzeum Sztuki, w byłej elektrowni dyskoteka, a w budynku drukarni zlokalizowane zostało Muzeum Fabryki Poznańskiego i sale kinowe.

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. Legosz / flickr, licencja CC-BY-SA

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.6/5 (8 votes cast)
Manufaktura , 4.6 out of 5 based on 8 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>