Park Źródliska

Park Źródliska to najstarszy uporządkowany obszar zielony w Łodzi. W 2007 r. Park Źródliska został uznany przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton za najpiękniejszy w Polsce i piąty najpiękniejszy park w Europie.

Założony w 1840 r. park usytuowany jest pomiędzy ul. Plac Zwycięstwa i Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego na północy, ul. Przędzalnianą na wschodzie, ul. Fabryczną na południu i ul. Targową na zachodzie. Cały obszar dzieli się na dwie części: Park Źródliska I i Park Źródliska II. Podział ten nastąpił w latach 50-tych XIX w., gdy zachodnią część parku zakupił jeden z łódzkich magnatów przemysłowych – Karol Scheibler. Część wschodnią parku dzierżawili różni właściciele, w tym Bractwo Kurkowe, aż w latach 80-tych XIX w. również przejęła ja rodzina Scheiblerów. Na terenie dzisiejszego Parku Źródliska II Karol Scheibler wybudował przędzalnię, tkalnię, wykańczalnię, budynki gospodarcze, wozownię i domy mieszkalne. Na obrzeżach powstał także pałac samego właściciela – dziś mieści się w nim Muzeum Kinematografii. Resztę obszaru przeznaczył fabrykant na ogród, w którym zasadził m.in. drzewka pomarańczowe.

Park Źródliska  Łódź

Park Źródliska w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

We wschodniej części Scheiblerowie przeprowadzili inwentaryzację drzew, wybudowali niewielką estradę oraz zorganizowali w 1892 r. wspaniałą wystawę ogrodniczą. Park Źródliska I przeszedł na własność państwa w 1906 r., po wygaśnięciu kontraktu na dzierżawę parku, natomiast Park Źródliska II stał się własnością publiczną po II wojnie światowej.

Park Źródliska  Łódź

Park Źródliska w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA


Obie części parku zajmują powierzchnię 17,2 ha. Swój dzisiejszy kształt zawdzięcza park Edwardowi Ciszkiewiczowi, który w latach 20-tych ubiegłego wieku wytyczył alejki, plac zabaw, stworzył staw, ogród botaniczny oraz zaprojektował parkan. W latach 30-tych Stefan Rogowicz dodał do tego jeszcze piękne partery kwiatowe. W północnej części parku, wokół placu, znajdują się palmiarnia, estrada, domek ogrodnika oraz stoliki do gry w szachy. Natomiast w południowo – wschodniej części zlokalizowane są trzy stawy. Na obszarze parku występuje kilka pomników przyrody – blisko 300-letnie dęby – najcenniejsze drzewa w całej Łodzi.

Park Źródliska  Łódź

Cisowa altanka w parku Źródliska II w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
Park Źródliska , 4.6 out of 5 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>