Wytwórnia Filmów Fabularnych

Nie bez przesady Wytwórnię Filmów Fabularnych nazywa się kolebką kinematografii polskiej. Ta nieistniejąca już dziś placówka była w okresie PRL-u największą wytwórnią filmową w Polsce, a rocznie powstawało w niej kilkadziesiąt filmów.

Łódź to stolica polskiego filmu – prawdziwa Hollyłódź. Historia kinematografii sięga tu końca XIX w., gdy w Łodzi powstało pierwsze na ziemiach polskich stałe kino. Tutaj również wzniesiono w 1908 r. pierwszy budynek, który od samego początku przeznaczony był do wyświetlania filmów. Nie dziwi zatem fakt, że zaraz po zakończeniu II wojny światowej do Łodzi przeniesiona została Wytwórnia Filmowa Wojska Polskiego. Jeszcze w 1945 r. powstał tu pierwszy krótkometrażowy film „Wieczór wigilijny”, a w 1953 r. nakręcono w Wytwórni pierwszy film kolorowy – „Przygoda na Mariensztacie”. Na samym początku w łódzkiej Wytwórni realizowane były różne produkcje, poza filmami fabularnymi były to także filmy dokumentalne, oświatowe, a nawet propagandowe. Z czasem doszło do wyodrębnienie WFF w Łodzi, która skupiła się wyłącznie na produkcji filmów fabularnych.

W latach 50-tych realizowanych tu było kilka produkcji rocznie, ale już w poł. lat 70-tych powstawało w WFF po kilkanaście filmów pełnometrażowych i kilkadziesiąt odcinków serialowych. Wraz z upadkiem komunizmu i przejściem polskiej gospodarki z centralnie planowanej na kapitalistyczną, produkcja filmowa w Łodzi załamała się. Próby restrukturyzacji zadłużonej Wytwórni nie powiodły się, wskutek czego sprzedano większą część jej majątku, z tym że majątek związany stricte z produkcją filmową przejęły głównie firmy z branży filmowo – telewizyjnej. Sama Wytwórnia na początku lat 90-tych została przekształcona w nową instytucję – Łódzkie Centrum Filmowe, które dziś specjalizuje się w obsłudze produkcji filmowej. Poza Łódzkim Centrum Filmowym w miejscu dawnej Wytwórni swoje siedziby mają dziś także oddział Filmoteki Narodowej, Opus Film, TOYA, TOYA Studios oraz Klub Muzyczny „Wytwórnia”.

W łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych powstały takie kultowe produkcje jak „Faraon”, „Krzyżacy”, „Potop”, „Popiół i diament” czy „Noce i dnie”.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
Wytwórnia Filmów Fabularnych , 4.0 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>