Zabytki

 • Ulica Piotrkowska w Łodzi
  to najbardziej reprezentacyjny trakt Łodzi, prawdziwa wizytówka miasta. Ponieważ Łódź nie ma rynku z prawdziwego zdarzenia, to właśnie na Piotrkowskiej koncentruje się życie miasta, tutaj zlokalizowane są urzędy publiczne, rozmaite lokale gastronomiczne i rozrywkowe, a także eleganckie sklepy. Ulica Piotrkowska stanowiła główną arterię Nowego Miasta – założonej w I poł. XIX w. osady fabrycznej. Dziś można tu natomiast zobaczyć dawne rezydencje łódzkich magnatów przemysłowych, Galerię Wielkich Łodzian czy też polską Aleję Gwiazd.
 •  

 • Archikatedra św. Stanisława Kostki
  trudno jest nie zauważyć, że ta strzelista, neogotycka świątynia, wzorowana jest na słynnej luterańskiej katedrze w Ulm. Cechą charakterystyczną łódzkiej katedry są natomiast żółte elewacje, które nadają całej bryle dużej lekkości. Doskonała akustyka świątyni sprawia, że dwa razy do roku organizowane są tu słynne na całą Polskę koncerty organowe.
 •  

 • Plac Wolności w Łodzi
  to historyczny plac Łodzi – w końcu to właśnie tutaj, po założeniu osady rzemieślniczej przy ulicy Piotrkowskiej, znalazło się jej główne centrum administracyjne. Przy Placu wznoszą się dwa zabytkowe obiekty – Ratusz Miejski i Kościół Zesłania Ducha Świętego – oba pochodzące z lat 20 – tych XIX w.
 •  

 • Pałace Poznańskich
  to jedne z najpiękniejszych fundacji magnatów przemysłowych w Łodzi. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Izraela Poznańskiego – prawdziwa perełka neobaroku, nazywana powszechnie „Łódzkim Luwrem”. Ale w krajobrazie miasta wyróżniają się także rezydencje synów Izraela, Maurycego i Karola – obie utrzymane w stylu neorenesansowym. Przy budowie wszystkich trzech pałaców pracował Adolf Zeligson – ulubiony architekt łódzkiej burżuazji przemysłowej przełomu XIX i XX w.
 •  

 • Pałace Scheiblerów
  dwa przy ul. Piotrkowskiej i jeden przy pl. Zwycięstwa, przypominają Łodzianom o jednej z najpotężniejszych w historii ich miasta, rodzin magnatów przemysłowych. W latach 60-tych Karol Scheibler był właścicielem 14 proc. powierzchni miasta, na której wznosiły się nowoczesne obiekty przemysłowe i osiedla mieszkalne. Dziś pałace Scheiblerów to jedne z najpiękniejszych w mieście przykładów architektury neobarokowej i neorenesansowej.
 •  

 • Łódź secesyjna
  to jeden z najciekawszych szlaków turystycznych Łodzi. Secesyjne kamienice i wille to wspaniała pamiątka po łódzkich przedsiębiorcach, którzy nie tylko tworzyli przemysłową historię Łodzi, ale którzy także przyczynili się do jej rozwoju urbanistycznego i architektonicznego. Ilość i charakter zabytków secesyjnych sprawiła, że Łódź została w 2006 r. członkiem międzynarodowej Sieci Miast Secesyjnych.
 •  

 • Księży Młyn w Łodzi
  ten wspaniały zespół fabryczno – mieszkalny wydaje się być żywcem przeniesiony z XIX – wiecznej Anglii. Książęcy Młyn został stworzony przez łódzkiego magnata przemysłowego Karola Wilhelma Scheiblera, a w jego obrębie znalazła się jedna z największych w Europie przędzalnia bawełny, a także domy mieszkalne, gmachy użytku publicznego i tereny rekreacyjno – wypoczynkowe. Dziś na terenie Książęcego Młyna działają Łódź Art Center i Fabryka Sztuki.
 •  

 • Cmentarz Żydowski i Cmentarz Stary
  przypominają dziś o prawdziwym tyglu kulturowym, jakie społeczeństwo Łodzi stanowiło na przełomie XIX i XX w. Na Cmentarzu Żydowskim na szczególną uwagę zasługuje Mauzoleum Izraela Poznańskiego – jednego z trzech, obok Ludwika Geyera i Karola Scheiblera, łódzkich „królów bawełny”. Z kolei na Cmentarzu Starym, podzielonym na części katolicką, prawosławną i ewangelicką, znajdują się grobowce m.in. Geyerów, Grohmanów, Heinzelów i Scheiblerów.
 •  

 • Pomniki w Łodzi
  upamiętniają przede wszystkim postacie zasłużone dla rozwoju miasta oraz ważne wydarzenia historyczne. Wyjątkową atrakcją turystyczną jest Galeria Wielkich Łodzian – obejmująca m.in. pomniki „królów bawełny”, Władysława Reymonta, Artura Rubinsteina oraz słynną ławeczkę Tuwima. W trakcie realizacji jest też obecnie tzw. Łódź Bajkowa – projekt, który zakłada ozdobienie miasta 17 pomnikami postaci z bajek, powstałych w Studiu filmowym Se-Ma-For.
 •  

 • Synagogi w Łodzi
  stanowiły w przeszłości charakterystyczny element krajobrazu Łodzi. Przed II wojną światową w mieście działało ponad 250 synagog i mniejszych domów modlitwy. Do dziś niewiele się ostało z dziedzictwa łódzkich Żydów, dość powiedzieć, że Niemcy zniszczyli w czasie wojny większość ważnych obiektów sakralnych, w tym Dajczeszil – Wielką Synagogę oraz Synagogę Alte Szil. Zniszczeniu nie uległa natomiast Synagoga Reicherów – dziś jedna z dwóch czynnych jeszcze w Łodzi bożnic.

 

Łódź

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.2/5 (45 votes cast)
Zabytki, 4.2 out of 5 based on 45 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>