Archikatedra św. Stanisława Kostki

Katedra w Łodzi pw. św. Stanisława Kostki jest najwyższą budowlą w Łodzi i jedną z największych świątyń w Polsce. Projekt archikatedry wzorowany był na słynnej gotyckiej katedrze z Ulm.

Bazylika archikatedralna wznosi się przy ul. Piotrkowskiej 265 i jest najważniejszą świątynią katolicką w mieście. Została ona wybudowana z początkiem XX w. z inicjatywy kilku łódzkich przemysłowców: Edwarda Herbsta, Józefa Richtera, Juliusza Teodora Heinzela, Juliusza Kunitzera i Adolfa Hoffrichtera. Konkurs na projekt kościoła wygrał Emil Zilmann współpracujący z niemiecką firmą „Wende & Zarske”, jednak pierwotny zamysł berlińczyka był jeszcze kilkakrotnie modyfikowany przez polskich architektów Sławomira Odrzywolskiego, Jana Dziekońskiego i Kazimierza Sokołowskiego.

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi, fot. Ixtlitlo / wikipedia, licencja CC-BY-SA

W efekcie powstała wspaniała, strzelista katedra, na planie krzyża łacińskiego i o układzie bazylikowym. Nadano jej styl neogotycki, a do pokrycia elewacji użyto specjalnej cegły klinkierowej o żółtym zabarwieniu. Dzięki temu świątynia nie tylko została skutecznie rozjaśniona, ale także uzyskała stosowną lekkość. Od strony zachodniej usytuowana została wieża na planie kwadratu, z ośmioboczną kruchtą. Mierzy ona blisko 104 m, a w jej wnętrzu wisi dzwon „Zygmunt” – dar mieszkańców Łodzi z 1911 r. Z przyczyn finansowych zwieńczenie wieży wykonane zostało dopiero w 1927 r., a podjął się tego Józef Kaban – Korski.

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Ze względu na swoją wysokość bazylika dominuje w panoramie miasta i jest też doskonałym punktem orientacyjnym. Dziś świątynia spełnia nie tylko funkcje religijne, ale także kulturalne. W ciągu roku organizowane są tutaj liczne koncerty, sympozja i wystawy, a największą sławą cieszą się koncerty organowe, mające miejsce dwa razy w roku – wiosną i jesienią. We wnętrzu na uwagę zasługuje bogate wyposażenie, a wiele dzieł, które pochodzą z początku XX w., to fundacje zamożnych rodzin przemysłowych.

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi

Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi, fot. Jan Mehlich / wikipedia, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.5/5 (10 votes cast)
Archikatedra św. Stanisława Kostki , 4.5 out of 5 based on 10 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>