Cmentarz Żydowski i Cmentarz Stary

Cmentarz Żydowski i Cmentarz Stary to dwie najważniejsze nekropolie na terenie Łodzi. Cmentarz Stary podzielony jest na trzy części: katolicką, ewangelicką i prawosławną, natomiast Cmentarz Żydowski jest największą pod względem powierzchni nekropolią żydowską w Polsce.

Co zwiedzić w Łodzi – Cmentarz Żydowski i Cmentarz Stary.

Cmentarz Żydowski powstał w 1892 r. z inicjatywy magnata przemysłowego Izraela Poznańskiego. Rozciąga się on pomiędzy ulicami Bracką od południa, Zagajnikową i Kaufmana od zachodu, Inflacką od północy i Zmienną od wschodu. W 1898 r. został tu wzniesiony Dom Przedpogrzebowy projektu Adolfa Zeligsona – dziś największa tego typu budowla w Polsce i jedna z największych na świecie. Najwspanialszym zabytkiem cmentarza jest Mauzoleum Izraela Poznańskiego, wzniesione w latach 1903 – 1905 z marmuru i szarego granitu.

Cmentarz Łódź

Cmentarz Żydowski w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Mauzoleum, które również zaprojektował Adolf Zeligson, jest najprawdopodobniej największym żydowskim grobowcem na świecie. W jego wnętrzu znajdują się jednak tylko dwa, wykonane z czerwonego marmuru sarkofagi – Izraela Poznańskiego i jego żony Leonii. Poza Poznańskimi swoje grobowce mają na cmentarzu także inne, słynne rodziny przemysłowe: Silbersteinowie, Stillerowie, Rosenblattowie, Katsenbergowie czy też Barcińscy.

Cmentarz Łódź

Cmentarz Żydowski w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Cmentarz Łódź

Cmentarz Żydowski w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Cmentarz Stary jest z kolei położony przy ul. Ogrodowej. Powstał w latach 50-tych XIX w. i odzwierciedlając ówczesne zróżnicowanie narodowo – kulturowe Łodzi został on podzielony na trzy części – jedną dla katolików, jedną dla protestantów i jedną dla wyznawców prawosławia.

Cmentarz Łódź

Cmentarz Stary w Łodzi, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Na cmentarzu spoczywa wiele postaci zasłużonych dla historii Łodzi i Polski. Są tu mauzolea potężnych rodzin przemysłowych: Grohmanów, Geyerów, Kindermannów, Heinzelów, Scheiblerów (tzw. Kaplica Scheiblerów) i Kunitzerów, a także pojedyncze mogiły, m.in. Stanisława Łukawskiego – słynnego łódzkiego przewodnika i Leona Niemczyka – aktora filmowego i teatralnego. W części prawosławnej na uwagę zasługuje przede wszystkim Mauzoleum Gojżewskich.

Cmentarz Łódź

Cmentarz Stary w Łodzi, fot. Jakub Zasina / wikipedia, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 3.8/5 (4 votes cast)
Cmentarz Żydowski i Cmentarz Stary , 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>