Łódź secesyjna

Złote lata Łodzi przypadły na wiek XIX. Wtedy to, z niewielkiej osady rolniczej Łódź przekształciła się w ważny ośrodek tkacki i sukienniczy, a następnie w miasto wielkoprzemysłowe. Potężni łódzcy przedsiębiorcy wznosili w Łodzi okazałe obiekty fabryczne i eleganckie domy mieszkalne, a wiele z nich otrzymało modny wówczas styl secesyjny.

Co zobaczyć w Łodzi – zabytki secesyjne.

Ze względu na znaczną ilość zabytków secesyjnych Łódź została w 2006 r. włączona do Sieci Miast Secesyjnych. Organizacja ta zrzesza obecnie kilkanaście europejskich miast, w tym Barcelonę i Wiedeń, a Łódź jest w niej jak na razie jedynym polskim przedstawicielem. Spacer po Łodzi secesyjnej warto zacząć od samego serca miasta, czyli ul. Piotrkowskiej. Warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 43, należącą niegdyś do milionera Oskara Kohna i przebudowaną w stylu secesyjnym w 1901 r. Budynek wieńczy okazała kopuła z kulą liściastą na szczycie, co jest bezpośrednim nawiązaniem do wiedeńskiego Pawilonu Secesji – prawdziwego, architektonicznego symbolu secesji. Pod numerem 100 znajduje się dom handlowy, wzniesiony w 1909 r. dla spółki Schmechel i Rosner. Cechą wyróżniającą tego obiektu jest ogromne, rozciągające się na całej szerokości budynku okno. Nieco dalej, pod numerem 128, usytuowany jest z kolei dom rodziny Schicht. Uwagę przyciąga tu bogata dekoracja sztukateryjna, w środku można natomiast podziwiać wiele oryginalnych, secesyjnych elementów wystroju.

Łódź secesyjna

Łódź, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Poza głównym łódzkim deptakiem również nie brakuje architektonicznych perełek. Przy ul. Skorupki 6/8 wznosi się willa Reinholda Richtera. Choć budynek został wzniesiony w 1904 r. w stylu eklektycznym, to elementy secesyjne dominują w jego wnętrzu. Można tu zobaczyć m.in. wspaniałe schody, boazerię, witraż czy elegancki kominek w hallu. Na ul. Wólczańskiej 31/33 stoi willa Leopolda Rudolfa Kindermanna, przez wielu uważana za najcenniejszy zabytek łódzkiej secesji. Na uwagę zasługują tu ozdobne kraty w oknach i bramie, a także stolarka, witraże i sztukateria znajdujące się we wnętrzu. Nieopodal, na Wólczańskiej 51 znajduje się również stylowa willa Juliusza Langego, wzniesiona w 1902 r.

Łódź secesyjna

Łódź, fot. M Z Wojalski / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Z innych ciekawych zabytków warto jeszcze wymienić pałac Reinhardta Bennicha przy ul. Gdańskiej 89, willę Leona Rappaporta na ul. Rewolucji 1905 r. oraz willę Richarda Schimmela przy ul.. Karolewskiej 1– najprawdopodobniej najstarszy obiekt secesyjny w granicach dzisiejszej Polski.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
Łódź secesyjna , 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>