Pałace Poznańskich

Potęgę rodu Poznańskich zbudował Izrael Poznański, obok Ludwika Geyera i Karola Scheiblera zaliczany do tzw. łódzkich „królów bawełny”. Izrael, a także jego synowie Karol i Maurycy pozostawili po sobie wspaniałe pałace – dziś jedne z najpiękniejszych zabytków w Łodzi.

Usytuowany przy ul. Ogrodowej 15 Pałac Izraela Poznańskiego jest największą i bodaj najbardziej okazałą rezydencją fabrykancką w Polsce. Budynek nie został wzniesiony przez Poznańskiego od podstaw, fabrykant kupił go w 1887 r., a następnie zlecił jego przebudowę. Pierwszymi pracami kierował Hilary Majewski, znany łódzki architekt, przedstawiciel historyzmu. Następna modernizacja, w stylu francuskiego renesansu, była dziełem Juliusza Junga i Dawida Rosenthala. Kształt zbliżony do dzisiejszego uzyskał Pałac w 1903 r., już po śmierci Izraela Poznańskiego.

Pałace w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi, fot. Shutterstock

Projektant Adolf Zelingson nadał głównej bryle charakter neobarokowy, ozdobił ją alegorycznymi rzeźbami nawiązującymi do przemysłowej historii Łodzi oraz roli, jaką odegrał tu Poznański, a także elementami architektonicznymi czerpiącymi z antyku i tradycji żydowskich.

Pałace w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi, fot. Jan Mehlich / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Od tego czasu Pałac był jeszcze kilkakrotnie przebudowywany. W okresie międzywojennym, gdy mieściła się tu siedziba Urzędu Wojewódzkiego, zlikwidowany został ogród zimowy, po II wojnie światowej władze komunistyczne dobudowały natomiast do pałacu skrzydło północne. Dziś mieści się tu Muzeum Miasta Łodzi, poświęcone przede wszystkim przemysłowym dziejom miasta.

Pałace w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi, fot. Shutterstock

Poza tym warto tu zobaczyć muzyczną galerię Artura Rubinsteina i wystawę „Panteon Wielkich Łodzian”, poświeconą słynnym i związanym z Łodzią postaciom, w tym Julianowi Tuwimowi, Władysławowi Reymontowi czy Jerzemu Kosińskiemu.

Pałace w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego, fot. Jakub Zasina / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Po rodzie Poznańskich zachowały się jeszcze dwa inne reprezentacyjne obiekty, wzniesione przez synów Izraela Poznańskiego: Maurycego i Karola. Neorenesansowy Pałac Maurycego Poznańskiego usytuowany jest przy ul. Więckowskiego 36, a został on zbudowany w 1896 r. według projektu Adolfa Zeligsona. Dwupiętrowy budynek zdobią trzy rzędy regularnie ułożonych i zakończonych półkoliście okien, otoczone kolumienkami balkony i bogato dekorowana attyka. Dziś we wnętrzu budynku znajduje się Muzeum Sztuki w Łodzi.

Pałace w Łodzi

Pałac Maurycego Poznańskiego, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Pałac Karola Poznańskiego usytuowany jest z kolei przy ul. Gdańskiej 32, został on wzniesiony w 1904 r. przez tego samego architekta – Adolfa Zeligsona. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim bryła budynku, która składa się z fasady frontowej i przylegających do niej dwóch skrzydeł, usytuowanych względem siebie pod kątem prostym. We wnętrzu warto zobaczyć oryginalną marmurową klatkę schodową. Obecnie budynek stanowi siedzibę Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pałace w Łodzi

Pałac Karola Poznańskiego, fot. Polimerek / wikipedia, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.8/5 (9 votes cast)
Pałace Poznańskich , 4.8 out of 5 based on 9 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>