Pałace Scheiblerów

Scheiblerowie to jedni z najbardziej znanych XIX-wiecznych magnatów przemysłowych. Twórcą potęgi rodu był Karol Scheibler – obok Izraela Poznańskiego i Ludwika Geyera zaliczany do tzw. łódzkich „królów bawełny”.

Karol Scheibler otworzył w 1855 r. pierwszą w Łodzi, w pełni zmechanizowaną przędzalnię. Przez następne kilka dziesięcioleci stworzył on tu prawdziwe imperium przemysłowe, które obejmowało nie tylko fabryki włókiennicze, ale też osiedla robotnicze. Najbardziej znany zespół fabryczno – mieszkalny Księży Młyn składał się z hal produkcyjnych, budynków mieszkalnych, rezydencji właścicieli i dyrektorów poszczególnych zakładów, a także z dwóch szpitali, gazowni, remizy strażackiej, klubu fabrycznego oraz bocznicy kolejowej.

W latach 60-tych XIX wieku należące do Scheiblera tereny mieszkalno fabryczne zajmowały blisko 14 proc. całej powierzchni miasta. Do dziś przetrwało wiele z nich, w tym prawie w całości Księży Młyn. Scheiblerowie pozostawili jednak po sobie nie tylko wspaniałe budynki przemysłowe, ale również kilka pałaców usytuowanych w centrum Łodzi. Dwa z nich znajdują się przy ulicy Piotrkowskiej. Kamienica pod numerem 266 została zakupiona przez Karola Scheiblera w 1880 r. Była to wówczas jedna z najbardziej eleganckich budowli w Łodzi, utrzymana w stylu neoklasycznym, z oknami przedzielonymi pilastrami. Po śmierci Karola rodzina postanowiła zrekonstruować pałac. Pracami kierowali m.in. Hilary Majewski i Franciszek Chełmiński, a w ich wyniku budynek uzyskał formę eklektyczną i wzbogacił się m.in. o wieżę z hełmem w kształcie ostrosłupa. Dziś wnętrze pałacu zajmuje Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.

Pałace Scheiblerów Łódź

Pałac Scheiblerów – Politechnika Łódzka, fot. HuBar / wikipedia, licencja CC-BY-SA

Drugi obiekt, Kamienica Karola Scheiblera, znajduje się na ul. Piotrkowskiej 11. Ten czteropiętrowy budynek, z elementami charakterystycznymi dla neorenesansu i neobaroku wzniesiony został w 1882 r., a jego projekt przypisuje się Hilaremu Majewskiemu.

Ostatni pałac Scheiblerów znajduje się przy pl. Zwycięstwa 1, a został on zbudowany w 1856 r. przez architektów Edwarda Lilipopa i Karola Mertschinga. Dziś w budynku mieści się Muzeum Kinematografii, prezentujące fantastyczne obiekty związane z rozwojem kina: stare projektory, kamery, elementy scenografii czy też urządzenia służące do animacji filmowej.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Pałace Scheiblerów , 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>