Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska to prawdziwe serce Łodzi, reprezentacyjny trakt, wokół którego zlokalizowane są urzędy administracji publicznej, banki, liczne sklepy, restauracje i puby. Pełni ona podobne funkcje co rynki staromiejskie w innych polskich miastach.

Ulica Piotrkowska biegnie od pl. Wolności do pl. Niepodległości i ma 4,2 km długości. Trudno jest jednak dokładnie określić jej charakter, choć powszechnie uznaje się ją za deptak, to w rzeczywistości ulica ta nie jest nawet oznaczona jako strefa piesza. Od pl. Niepodległości do skrzyżowania z alejami Mickiewicza i Piłsudskiego obowiązuje na Piotrkowskiej zwykły ruch uliczny, a pozostała część ulicy jest tylko w teorii wyłączona z ruchu samochodowego, ponieważ prawo wjazdu mają tu m.in. samochody dostawcze, taksówki czy pojazdy właścicieli okolicznych sklepów i restauracji. Historia ul. Piotrkowskiej sięga początków XIX w., gdy w Łodzi powstało tzw. Nowe Miasto, a wokół ulicy wzniesiono osadę fabryczną. Wcześniej znajdował się w tym miejscu trakt Piotrkowski łączący Piotrków Trybunalski ze Zgierzem i przecinający tzw. Stare Miasto (położone na północ od pl. Wolności). Rzemieślniczy charakter straciła ulica Piotrkowska w II poł. XIX w., gdy na obrzeżach Nowego Miasta wybudowane zostały wielki fabryki. Od tego czasu parcele przy Piotrkowskiej chętnie wykupywane były przez zamożnych łódzkich przedsiębiorców, a ulica zyskała swój reprezentacyjny charakter.

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Andrzej Wrotek / flickr, licencja CC-BY-SA

W czasach PRL-u ulica Piotrkowska została bardzo zaniedbana, a część zabytkowych kamienic wyburzono. Dopiero po upadku komunizmu nastąpiła jej rewitalizacja, za którą stała przede wszystkim Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, założona przez Marka Janiaka, członka Łodzi Kaliskiej. Kolejne odcinki ulicy odzyskały swój dawny blask, a część od ul. Tuwima do pl. Wolności otrzymała, przynajmniej w teorii, charakter deptaka. Z czasem ulicę ozdobiły pomniki i eleganckie obiekty małej architektury. Galeria Wielkich Łodzian to seria rzeźb wykonanych z brązu i poświęconych sławnym postaciom związanym z Łodzią. Jest tu „Ławeczka Tuwima”, „Fortepian Rubinsteina”, „Kufer Reymonta”, „Fotel Jaracza”, „Pomnik Lampiarza” i rzeźba upamiętniająca „Twórców Łodzi Przemysłowej” – Karola Scheiblera, Ludwika Grohmanna i Izraela Poznańskiego. W 2009 r. przy Piotrkowskiej stanęły zdroje uliczne, które przybrały postać kolumn z misami otoczonych rzeźbami dzieci i ryb. Pomiędzy ulicami Nawrot i Tuwima usytuowany jest również Pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia, czyli nawierzchnia o szer. 1,56 m i dł. 340 m, w którą wmurowanych jest 1345 płytek żeliwnych z imionami i nazwiskami swoich fundatorów.

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Shutterstock

Przechadzając się ulicą Piotrkowską nie sposób nie zauważyć całego szeregu zabytkowych kamienic. Przy tym reprezentacyjnym łódzkim trakcie budowle wznieśli m.in. Karol Scheibler, Ludwik Geyer, Juliusz Heinze, Juliusz Kindermann czy bracia Steinertowie. Pomiędzy ul. 6 Sierpnia i pasażem Rubinsteina znajduje się również słynna polska Aleja Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Roman Polański, Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland, Gustaw Holoubek, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Cezary Pazura, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zapasiewicz.

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Andrzej Wrotek / flickr, licencja CC-BY-SA

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Andrzej Wrotek / flickr, licencja CC-BY-SA

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi, fot. Andrzej Wrotek / flickr, licencja CC-BY-SA

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.4/5 (8 votes cast)
Ulica Piotrkowska, 4.4 out of 5 based on 8 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>